1. Jogosultsághoz kötött mérnöki tevékenységek
Az önálló, felelős
- szakértői,
- építmény tervezői,
- építési műszaki ellenőri,
- felelős műszaki vezetői
szakmagyakorlási tevékenységet csak az végezhet ma Magyarországon, akit erre a mérnöki vagy az építész kamara jogosított és szerepel a jogosultsággal rendelkezők kamarai hivatalos névjegyzékében.
1.1. Tervezői, szakértői jogosultság
Követelmények:
- rendezett kamarai tagság (Jelentkezési lap) (Kamarai díjak 2013)
- szakmai követelmények teljesítése (szakirányú felsőfokú végzettség, szakmai gyakorlat, jogosultsági vizsga)
Vonatkozó rendelet: 266/2013. (VII.11.) Korm. rendelet az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről
1.2. Építési műszaki ellenőri (ME) és felelős műszaki vezetői (MV) jogosultságok
A tevékenység végzéséhez jogosultság kell, de kamarai tagsággal nem kell rendelkezni.
Követelmények:
- szakirányú végzettség
- szakmai gyakorlat
- jogosultsági vizsga
Vonatkozó rendelet: 266/2013. (VII.11.) Korm. rendelet az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről
2. Továbbképzési rendszer és jogosultsági vizsga
Az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013.(VII.11.) Korm. rendelet értelmében az építészeti-műszaki tervezési, valamint a felelős műszaki vezetői és műszaki ellenőri szakmagyakorlási tevékenység engedélyezésének eljárásrendje 2014. január 1-jétől megváltozott.
A szakmagyakorló az ötéves továbbképzési időszak alatt köteles továbbképzést teljesíteni. A továbbképzési kötelezettség alól mentesül az elkülönített névjegyzékbe bejegyzett szakmagyakorló és a szakmagyakorlást eseti engedéllyel folytató személy.
A továbbképzés típusa:
a) kamarai tagsághoz kötött jogosultság esetén kötelező és szakmai,
b) kamarai tagsághoz nem kötött jogosultság esetén kötelező
továbbképzés. A szakmagyakorlónak az első továbbképzési időszaka alatt a 266/2013. (VII.11.) Korm. rendelet 38. § (2) bekezdése szerinti beszámolóval végződő kötelező továbbképzést kell teljesítenie. A továbbképzést az országos kamara szervezi valamennyi továbbképzési típus és valamennyi szakmagyakorlási tevékenység esetén.
A szakmagyakorlási tevékenység engedélyezése iránti kérelmet továbbra is a kérelmező lakóhelye szerinti illetékes területi mérnöki kamarához kell benyújtani.
A jogszabályi változás következtében a továbbképzés pontérték megállapításának rendszere megszűnik. 2014. január 1-től kamarai továbbképzési pont nem szerezhető sem szabadon választható továbbképzésben, sem egyéni teljesítésben. |
A 2013. december 31-ig teljesített szabadon választható továbbképzést a kamara elfogadja, ezért a pontokról kiállított igazolásokat szíveskedjenek megőrizni a továbbképzési időszak végéig, illetve teljesítésének soron következő igazolásáig. Azok a szakmagyakorlók, akik a szabadon választott továbbképzést csak részben teljesítették, azok az előírt szakmai továbbképzéssel 2014. december 31-ig pótolhatják a továbbképzés hiányzó részét.
Jogosultsági típusok:
Kamarai továbbképzések szabályai 2013. december 31-ig
Továbbképzésre kötelezett, minden olyan jogosultsággal rendelkező személy (építészeti-műszaki tervező, építésügyi-műszaki szakértő, építési műszaki ellenőr, felelős műszaki vezető), akinek jogosultságát az alábbi építésügyi jogszabályok:
- a településtervezési és az építészeti-műszaki tervezési, valamint az építésügyi műszaki szakértői jogosultság szabályairól szóló 104/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet, és - az építési műszaki ellenőri, valamint a felelős műszaki vezetői szakmagyakorlási jogosultság részletes szabályairól szóló 244/2006. (XII.5.) Korm. rendelet
alapján állapította meg a Kamara, függetlenül attól, hogy tevékenységét kamarai tagsággal, vagy a nélkül gyakorolja.
A továbbképzés kötelező részből és szabadon választható részből áll.
|